NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA...-24

Zmotywuj swój zespół!

Redakcja / 25 kwietnia 2016 / Komentarze:

Motywacja ma moc. Ani wysokie wynagrodzenie, ani inteligencja, ani zdolności na niewiele się zdadzą, gdy człowiek nie będzie zmotywowany, by osiągnąć sukces.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, managerem lub liderem zespołu masz podwójną robotę – nie tylko musisz osiągać wyniki, ale także motywować zespół do pracy, aby osiągnięcie celów było realne.

1. Przestań przekupiać swoich ludzi

Pieniądze dla wielu osób są potężnym motywatorem. Działa on niestety chwilowo. Jak pisze w swojej książce Dan Pink „Zaskakująca prawda o tym, co nas motywuje”: nagrody motywują ludzi wtedy, kiedy są. Gdy nagrody się kończą, kończy się też motywacja.
Jeśli Twój zespół to branża kreatywna lub analityczna motywator finansowy nie zadziała. W takim wypadku lepiej skupić się na zapewnieniu zespołowi autonomii działań, jasno określonego celu i przestrzeni tworzenia.

2. Niech poczują „to coś”

Często mówi się, że ludzi motywują silne emocje: zazdrość, strach, miłość, namiętność, czy zemsta. Ludzie poddają się emocjom, ich zachowania są determinowane przez silne uczucia. Czasami po prostu nie jesteśmy w stanie im się oprzeć i działamy pod wpływem impulsu, a nie racjonalnych przesłanek.
Jeśli myślałeś, że miejsce pracy musi być formalne, poważne i pozbawione emocji – źle myślałeś. Emocje i uczucia są nieodłącznym elementem człowieczeństwa. Dlatego zamiast tracić siły na próbę wyłączenia emocji, wykorzystaj te pozytywne do zmotywowania Twojego zespołu.

3. Dziel się sukcesami

Badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda dowiodły, że nic tak skutecznie nie motywuje zespołu, jak sukces i postęp w efektach pracy. Dla managerów dzielenie się z zespołem nawet małymi sukcesami, jest doskonałym narzędziem mającym wpływ na utrzymywanie wysokiej wydajności oraz motywacji do osiągania jeszcze lepszych wyników.
Obserwowanie progresu ma wielką siłę. Powoduje u pracowników przypływ refleksji – oni dobrze wiedzą, jak ciężko musieli pracować, by osiągnąć wyniki. Jednak obserwowanie sukcesu budzi apetyt na więcej. Zespół będzie pracować jeszcze ciężej, by osiągnąć założony cel. Jest bardzo niewielka grupa ludzi, dla których to porażki są motywacją do jeszcze cięższej pracy. Dla znacznej większości porażki są zniechęcające. Dlatego stawiaj na świętowanie małych sukcesów!

4. Stwórz kult…

… no, może nie dosłownie. Poświęcenie zwierzęcia na ołtarzu nie będzie konieczne. Chodzi raczej o stworzenie wiary i wspólnej historii oraz o złączenie zespołu wokół wspólnej idei.
Patrząc na badania: Co nadaje sens życiu? Historie. Co nadaje sens pracy? Historie. Co tworzy jedność i morale? Historie. Firmy, które stosują storytelling nie tylko w kierunku klienta, ale także w stronę własnych pracowników, inspirują ich, jednoczą pod wspólnym mianownikiem. Pracownik wierzy w firmę, identyfikuje się z nią.
Howard Gardner w swojej książce „Anatomia przywództwa” podkreśla, że historie są potężną bronią w arsenale lidera. Podaje również przykład Abrahama Lincolna i źródła jego sukcesu – był doskonałym gawędziarzem.

Dobre pomysły zaczynają się od silnych emocji.

źródło: time.com

Komentarze