1260px × 712px — główne

Więcej kawy!

Redakcja / 16 listopada 2017 / Komentarze:

Gdy przeglądam instagram widzę powszechną radość panującą jesienią. Niezliczone ilości zdjęć oznaczone #jesień mają dowodzić, że dobry nastrój jest wszechobecny. Nie neguję- czasami gdy słońce przebije się przez szare chmury na moment powraca przyjemny nastrój, jednak większość dni nie nastraja mnie optymistycznie. Krótko mowiąc- październikowa jesień to zupełnie inna pora roku niż listopad. Listopad, według mnie, powinień zostać ogłoszony piątą porą roku.

Kawa i ciepłe swetry.

Mylne jest jednak myślenie, że nic dobrego nas spotkać nie może. Uciekając przed chłodem, widokiem gołych drzew, pochmurnym, szarym niebiem i nawracającym deszczem, szukam ciepła w domu. A jeśli marzy mi się słodki, leniwy dzień z laptopem, kawą, spotkaniem (do wyboru) i wyjściem z domu, odwiedzam przytulne kawiarnie. Kawiarnie z charakterem!

1260px × 712px — główne (1)

Wczoraj był właśnie taki dzień.

W samym centrum Gdyni, w bocznej, zacisznej uliczce od Świętojańskiej i zaledwie parę kroków od parku M. i L. Kaczyńskich, znajdziecie Cukiernię „Więcej”, prowadzoną przez dwie wspaniałe dziewczyny- Dianę Volokhovą i Egidiję Rozmyslovic. Diana pochodzi z Armenii, Egidija zaś z Litwy- obie zakochane w Polsce, a w szczególności w Gdyni.

Spotykam je przy pracy. Wchodząc do kawiarni widzę je za szybą, w fartuchach, skupione na pieczeniu biszkoptu. Na moment wyciągam obie na rozmowę i wspólne zdjęcie. Siedząc nie zauważamy, że czas tak szybko płynie. Na moment Diana znika w kuchni, kątem oka dostrzegam szybkie ruchy. Wraca po chwili z pięknym uśmiechem, który może wskazywać na wielką kulinarną wiktorię. „Spaliłam biszkopt”- mówi i siada równie uśmiechnięta jak na początku spotkania. To właśnie czyni to miejsce tak wyjątkowym. Wszechogarniący uśmiech i życzliwość!

1260px × 712px — główne (2)

Diana i Egidija- właścicielki Cukierni Więcej

Wchodzą kolejni goście. A ja uciekam do piwnicznej części cukierni, w której dzieją się cuda.

Piwnica Więcej

Piwnica tylko z nazwy. W zasadzie jest to miejsce, które jest kuchnią i miejscem spotkań jednocześnie. Pośrodku stoi potężny, drewniany stół, pod ścianami designerskie kuchenki i lodówki, a na ścianach półki z książkami zrobione z surowych skrzynek na owoce. Jest ciepło i nastrojowo. Idealne światło.

Raz na jakiś czas, raczej częściej niż czasami, odbywają się tam szkolenia kulinarne pod czujnym okiem Egidiji i Diany. Raz jest to kuchnia włoska, tydzień później gruzińska, marokańska czy litewska. Grupy są niewielkie, liczą do ośmiu osób, więc możecie sobie już wyobrazić atmosferę wspólnego gotowania. A jak wspominałam- uśmiech i serdeczność jest w cenie :-).

Są również kursy Małego Cukiernika dla najmłodszych. Co tam się dzieje! Jak mówi Diana „dzieci robią wszystko”! Najbliższe zajęcia do dzieci 8+ już w najbliższą sobotę 18 listopada. Tym razem „na stół” wędruje dróżdżówka.  Lukrowanie, pieczenie, nadziewanie. Jeśli jesteś Mamą lub Tatą, zostawiasz dziecko pod czujną opieką na 2,5 godziny, wpadasz do kina (5 minut pieszo) i wracając zabierasz dziecko wraz z drożdżówką od wnuka czy wnuczki dla babci lub dziadka. Zapisy: cukiernia.wiecej@gmail.com.

1260px × 712px — główne (3)

Humor, sympatyczność, talent- znak rozpoznawczy duetu Więcej

Co Więcej?

Słowo „Więcej” nie jest przypadkowe. To w zasadzie najkrótszy opis misji tego miejsca. Chcemy dawać „więcej”, uśmiechać się „więcej”, gotować „więcej”, odkrywać kulinarnie „więcej”. W cukierni znajdziemy słodkości z całego świata. Niektóre ciasteczka to dzieła sztuki.

Ale „słodkie grzeszki” to nie wszystko. Diana i Egidija organizują również kolacje dla gości. Każdy może się zapisać, ale liczbę osób ogranicza liczba stolików. Za kulinarną ucztę z kilku dań zapłacimy 99 zł od osoby, jeśli zdecydujemy się na wino, dwa kieliszki kosztują dodatkowo 20 zł.

1260px × 712px — główne (4)

Piwnica Więcej- tam odbywają się szkolenia kulinarne

Co więcej? To tyle. Na dziś :-)

 

Dziękuję Total Look by Bunny the Star za ubrania do sesji

naszyjnik Victoria Bramin

makijaż Make up Me Magda Wozińska

Wszystkie zdjęcia wykonała Marta Domańska

1260px × 712px — główne (7)

 

 

Komentarze