NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA...-23

Wciśnij pauzę

Redakcja / 8 lipca 2016 / Komentarze:

Wszyscy znają osoby, które nie potrafią odpoczywać. Nawet na urlopie nie rozstają się z telefonem – sprawdzają maile, portale, jednym słowem nie odpuszczają. Umówmy się jednak: nasze mózgi potrzebują odpoczynku od pracy, którą wykonujemy na co dzień. Tak samo, jak nasze ciała muszą się zregenerować.

Badania wykazują*, że aż 85% badanych wczasowiczów wróciła z urlopu jeszcze bardziej zmęczona, niż zanim na ten urlop się udała. Dlaczego? Ponieważ bezproduktywny „plażing, smażing” wcale nie regeneruje. Badana grupa potrzebowała aż 4 dni po urlopie, by wrócić do normalnego rytmu pracy. Wniosek z tego taki, że na „leniwych wczasach” wcale nie wypoczywamy. Jak zatem zaplanować urlop, by jednocześnie odpocząć, nie umrzeć z nudów i wrócić z naładowanymi bateriami? Mamy kilka propozycji.

Przede wszystkim plan

Nic odkrywczego. Zanim pojedziemy na wakacje – zaplanujmy je. Oczywiście nie musi być to sztywny grafik godzinowy, dajmy sobie możliwość podejmowania spontanicznych akcji. Lubisz wczasy all inclusive? Fajnie, ale samo siedzenie w hotelu to strata czasu. Dowiedz się, jakie atrakcje proponuje biuro podróży, a także co mógłbyś zrobić na własną rękę.

Nauka na urlopie

Kto powiedział, że poważna pani prezes nie może tańczyć zumby w stroju plażowym, a CEO skakać ze spadochronem? Czasami wyjazd nie jest możliwy, ale czas urlopowy można wykorzystać na naukę rzeczy, których zawsze chcieliśmy się nauczyć, jednak w normalnym trybie pracy nie było na to czasu. Niech będzie to rzecz, którą potraktujesz nie jako osiągnięcie kolejnego celu, a jako zwykłą przyjemność.

Zaległości

I nie mam tu na myśli odpisywania na zaległe maile od kontrahentów, a zaległości książkowe, filmowe, kulturalne. Leży sterta nieprzeczytanej prasy? Przewertuj ją i zostaw tylko te artykuły, które naprawdę Cię interesują. Od razu zrobi się więcej przestrzeni do odpoczynku.

Zaangażuj się

Myślisz czasami, że chciałbyś zrobić coś dobrego i bezinteresownego, a nie masz na to fizycznie czasu? Rozejrzyj się dookoła i sprawdź, czy jakaś kampania społeczna poszukuje wolontariusza. Wiele szkół prowadzi też wakacyjne programy pomocy w nauce. Masz swoje osiągnięcia, ciężką pracą zdobyłeś wiedzę i doświadczenie – warto się tym dzielić!

Rodzina i przyjaciele

Często zaniedbujemy kontakty z bliskimi wierząc, że zrozumieją nasze życie w pośpiechu, ciężka pracę i permanentny brak czasu. Urlop to dobry czas, by odkurzyć trochę stare znajomości. Odwiedzić rodzinę, lub wyjść z przyjaciółmi na kolację.

Ale najważniejsze…

…zadbaj o siebie. Komfort Twojego ciała i Twojego umysłu. Cokolwiek działa, cokolwiek Cię odpręża, cokolwiek relaksuje. Oczywiście niech to nie będzie zaleganie na kanapie przed telewizorem, postaraj się nie rozleniwiać swojego ciała i dostarczyć mu trochę endorfin z wysiłku fizycznego. Pamiętaj, że umysł odpoczywa, gdy ciało podejmuje wysiłek. Umysł odpoczywa również wtedy, gdy przełamujemy rutynę i próbujemy nowych rzeczy. Dobrze wykorzystuj swój urlop a z pewnością wrócisz do pracy pełny nowej energii.

*źródło: Daily Mail


ZOSTAŃ Z NAMI, CZYTAJ DALEJ!


 

Komentarze