NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA... (19)

Szef Cię ignoruje?

Wojciech Konstanowicz / 8 sierpnia 2016 / Komentarze:

Czy naprawdę znasz swoją pozycję w firmie? Co sądzi o Tobie i Twojej pracy szef? Czy masz realny wpływ na decyzje podejmowane w firmie i czy czujesz satysfakcję myśląc o przyszłości?

Jeśli jesteś pewny swojej pozycji, szef Cię docenia i ani myślisz o zmianie pracy – nie musisz tego czytać. Ale, jeśli masz wątpliwości… zostań z nami.

Jack Welsh, korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia biznesowego i managerskiego mówi, że nawet 80% osób zatrudnionych w korporacjach nie ma bladego pojęcia, jaka jest ich faktyczna pozycja w firmie. Co więcej, nikt z nimi na ten temat nie rozmawia i nie ma zamiaru rozmawiać.

Jest jednak pewne narzędzie, którego zdaniem Welsha można użyć. Nazywał cztery ćwiartki, ponieważ bez względu na to gdzie pracujesz, możesz być pewien jednego – jesteś rozpatrywany pod względem dwóch zmiennych:  wydajności i zachowania.

Poświęć chwilę czasu na szybką ale uczciwą samoocenę. Gdzie umieściłbyś siebie na osi?

Dobre wyniki.Złe zachowanieZabójca kariery

Jeśli jesteś w prawym górnym rogu – gratulacje! Jesteś wydajny i zarazem kulturalny. Twoje zachowanie w pracy jest nienaganne. Takich ludzi managerowie chcą nagradzać, wspierać i trzymać przy sobie, jako motywator całego zespołu.

Jeśli jesteś w prawym dolnym rogu – masz drugą szansę. Wierzysz w firmę, jej wartości, bardzo się starasz, ale nie robisz wyników takich, jak reszta zespołu. Jeśli firma jest mądra, zainwestuje w Ciebie, poświęci dodatkowe szkolenie. Nie zmarnuj okazji!

Jeśli jesteś w lewym górnym rogu – jesteś kuszący, ale na krótką metę. Managerowie chcą Cie mieć w zespole, bo robisz świetne wyniki, ale z czasem złe zachowanie może doprowadzić do rozpadu całego zespołu. Trudno jest samego siebie uplasować w tej ćwiartce. Ale warto zastanowić się, czy złe zachowanie wynika z tego, że nie podzielasz wartości firmy. Jeśli tak jest, zacznij rozglądać się za nową pracą, bo w tej i tak długo nie zabawisz.

Jeśli jesteś w lewym dolnym rogu – zastanów się, czy naprawdę chcesz tu pracować, bo mamy przeczucie graniczące z pewnością, że ktoś już przygotowuje dla Ciebie wypowiedzenie.

Skoro już wszystko wiemy…

… a właściwie, skoro Ty już wiesz i dokonałeś uczciwej i rzetelnej samooceny swojej pracy w firmie, spokojnie możesz pójść do szefa i poprosić go o rozmowę na temat tego, jaka jest Twoja pozycja i dokąd zmierza. Jach Welsh zachęca do przeprowadzenia rozmowy nie z pozycji roszczeniowej, a raczej miękkiej, podkreślającej Twoje oddanie dla firmy i tego co robisz. Ale naturalnie interesuje Cie Twoja przyszłość i chciałbyś wiedzieć, w jaki sposób szef to postrzega.

Szef nie czyta w myślach, nie dowie się czego chcesz, jeśli jasno mu tego nie zakomunikujesz. Więc daj mu szansę, opowiedz o swoich wątpliwościach i ambicjach. Może się okazać, że jedne zostaną rozwiane, a drugie zaspokojone.

źródło grafiki: linkedin.com/in/johnfwelsh

Komentarze