1260px × 712px — główne (17)

Niestandardowa inwestycja

Basia Józefiak / 7 maja 2017 / Komentarze:

Gdy stylista podpowiada „Zainwestuj w ponadczasowy model płaszcza” ma na myśli „Wydaj swoje ciężko zarobione pieniądze na płaszcz, który będzie Ci służył do wielu stylizacji i nie przeminie tak szybko jak model, który niedawno zszedł z wybiegu” – będzie więc służyć Ci przez dłuższy czas i stanie się uniwersalny. Jednak w świecie finansów określenie *inwestycja* rozumiane jest zgoła inaczej. Jedną z definicji wg. Wikipedii jest „wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości”.

Nowy rodzaj inwestycji

Inwestowanie jest formą gospodarowania pieniędzmi w sposób, który z oczywistych względów nie zawsze może przynieść nam zysk. Analizując przedmiot inwestycji najczęściej rozważamy dobra takie jak nieruchomości, papiery wartościowe czy złoto. Jednak w ostatnim czasie zauważono inny rodzaj dóbr, który choć w pierwszej chwili wydawać by się mógł zaskakującym, jak pokazują liczby, okazuje się być jak najbardziej trafionym.

Jest nim… torebka! Ale nie byle jaka torebka, a raczej najsłynniejsze modele takie jak Chanel 2.55, Dior Lady czy Hermes Birkin Bag. Ich koszt w zależności od modelu i jego wielkości zaczyna się od 9 btysięcy złotych, a kończy zwykle na kilkudziesięciu tysiącach złotych.
Niemałe pieniądze wydane na zakup jednego z tych modeli okazują się być doskonałą inwestycją, od lat bowiem ich wartości wzrastają.

Dwa najsłynniejsze modele marki Chanel, 2.55 i Classic Flap Bag (odświeżona wersja 2.55) w ciągu ostatnich 7 lat zwiększyły swoją wartość o odpowiednio 64 % i 70 %. Z roku na rok o 14,2% rośnie również wartość torebki Birkin, modelu tworzonego przez legendarną francuską markę Hermes, a w 2015 roku na aukcji sprzedano model tej torebki w wersji z różowej skóry krokodyla za ponad 220 tysięcy dolarów.

Torebki Chanel czy Hermes mają swoją historię sięgającą już kilkudziesięciu lat, więc choćby z tego punktu widzenia wzrost ich wartości nie powinien dziwić. Jednak jak pokazuje przykład modelu Alexa stworzonego w roku 2009 przez markę Mulberry na cześć prezenterki telewizyjnej i modelki Alexy Chung, również młodsze modele mają podobny potencjał. Na rynku wtórnym możemy zarobić na niej prawie 50 % wartości początkowej.

Inwestycja do noszenia?

Torebka w szafie kobiety dbającej o swój wizerunek jest, obok butów i dobrych perfum, elementem niezwykle ważnym. Staje się dla wielu z nas sposobem na dopełnienie stylizacji, a czasem wręcz jej wyróżnikiem.

Z drugiej strony jest elementem praktycznego, codziennego zastosowania. Nosimy w niej wszystko, co jest dla nas na co dzień najważniejsze, zatem zalicza się do tych elementów garderoby, które łączą w sobie dwie funkcje: stylizacyjną i użytkową. Gdyby nie powyższe dane, można by się zastanawiać czy coś tak do bólu użytkowego może stać się inwestycją. Czy posiadanie jednej z ww. torebek mogłoby Cię, Droga Czytelniczko, odwieźć od jej  noszenia by uniknąć uszkodzeń, nawet gdyby oznaczało to osiągnięcie zysku przy jej odsprzedaży w przyszłości? Mnie na pewno nie! Jest jednak dobra
wiadomość dla osób, które rozważałyby ten rodzaj inwestycji. Wspomniane już modele Chanel mają dożywotnią gwarancję. Oznacza to więc, że jeśli w trakcie użytkowania pojawią się drobne defekty, firma zajmie się jej renowacją w dowolnym momencie. Inwestycja doskonała!

fot. dior.com

 

wizytówka (5)

Komentarze