1260px × 712px — główne (21)

Moda na brzydotę

Basia Józefiak / 28 maja 2017 / Komentarze:

Sposób myślenia ludzi i ich funkcjonowania zmieniają się cyklicznie w dłuższych okresach. Wcześniejsze zachłyśnięcie komercją, fast fashion i fast food obecnie zaczynamy zamieniać na indywidualne podejście do klienta, slow fashion i slow food. Tego rodzaju zmienność przekłada się oczywiście na podejście do tego, w co chcemy się ubierać.

Przyglądając się obuwiu, w latach 90. triumfy święciły buty ciężkie i sportowe, na przełomie XX i XXI najpopularniejszymi były kobiece czółenka i sandałki na dość wysokich obcasach, a obecnie w związku z coraz szybszym tempem życia ponownie wracają buty, które mają być przede wszystkim wygodne. I owszem w wielu przypadkach są, jednak projektanci usilnie starają się pokazać nam, że ta wygoda może iść w parze z modą (czytaj oryginalnością i awangardą) i aranżują modele, które w efekcie stają się modą na brzydotę.

ugg-comźródło: ugg.com

Jednym z najpopularniejszych modeli ostatniego sezonu są klapki z asymetryczną kokardą, których nie nazwałabym może brzydkimi, ale które z całą pewnością oceniam jako model jedno- lub dwu-sezonowy. Dziś się nimi zachwycamy, a za kilka lat będziemy ze zdziwieniem pytać samych siebie, jakim cudem mogliśmy coś takiego nosić. Innym przykładem wygodnych butów, które stały się must-have w modzie były np. w 2013 r. tzw. birkenstocki, wcześniej uggsy, a obecnie… crocsy. Ten ostatni model, choć dobrej jakości, dotychczas był mało poważany w świecie mody. Obecnie interpretowany jest na różne sposob y i zawojował świat mody np. w wersji ze szlachetnymi kamieniami od Christophera Kane’a.

Alexa Chung, brytyjska modelka i prezenterka powiedziała „W modzie nigdy nie mów nigdy, bo to «nigdy» będziesz nosić za jakieś dwa lata”. I choćwydawać się to może zabawnym, zjawisko noszenia skarpetek do sandałów były tego najlepszym dowodem. Najpierw wszyscy je obśmiewali i załamywali ręce oglądając je na ulicach, a potem część fashionistów przyklasnęła na ich widok na wybiegach czy sesjach modowych. Oczywiście nie w dosłownym wydaniu grubej, białej, bawełnianej skarpety do sportowych sandałów na rzepy, a raczej cieniutkiej eleganckiej skarpetki do sandałów na obcasie. Ta swobodna interpretacja, która była znacznie bardziej do przyjęcia, stała się faktem i została przez modowych influencerów zaakceptowana, mimo że wcześniej była obśmiewana w każdej wersji.

puma-com2źródło puma.com

W każdym sezonie możemy podziwiać nowe kolekcje ubrań, biżuterii, torebek i butów, wśród których znajdą się tego rodzaju „oryginały”. Część to jedynie sposób na przyciągnięcie uwagi do całej kolekcji, nie koniecznie model do późniejszej sprzedaży, ale taka jest moda i w tym upatruję jej niekwestionowany urok. Jednak jako personal shopper radzę, by z trendów i najnowszych okazów na wybiegach wybierać tylko to, co będzie odzwierciedlało nasz wizerunek, będzie z nim spójne, a nie okaże się tylko zachcianką, z którą po jednym sezonie nie będziemy mieli co zrobić.
Ponadczasowość również jest w modzie.

 

wizytówka (5)

Komentarze