nie-mam-nic-do-powiedzenia

Konstytucja dla biznesu

Redakcja / 18 listopada 2016 / Komentarze:

Minister rozwoju i finansów przedstawił dziś na Kongresie 590 informację o założeniach zapowiadanej od jakiegoś czasu Konstytucji dla biznesu, która ma być zbiorem praw i gwarancji ochronnych dla przedsiębiorców.

Wicepremier Mateusz Morawiecki obiecał uwolnić działalność gospodarczą z nadmiaru barier i obiecał Konstytucję dla biznesu, która ma czuwać nad prawami przedsiębiorców i ograniczyć władzę urzędników. Dziś poznaliśmy jej główne założenia oraz kilka zasad, które zostaną w niej ujęte.

Solidarność społeczna, to nasze motto. Dziękuję związkom zawodowym, że szły na kompromisy i godziły się na pewne regulacje – mówił Mateusz Morawiecki.

Jakie są podstawowe zasady, które zostaną ujęte w Konstytucji dla biznesu? Poznaliśmy sześć z nich:

Zasada numer 1: Co nie jest zabronione, to jest dozwolone – czyli zasada wolności gospodarczej.

Zasada numer 2: Zasada pewności prawa – zapisy, również te skarbowe nie mogły działać wstecz.

Zasada numer 3: Zasada proporcjonalności –  zapisów pranych i kar (w przypadku błędów)

Zasada numer 4: Domniemania niewinności

Zasada numer 5: Mediacje – ucywilizowany sposób niwelowania sprzeczności między przedsiębiorcami i urzędami oraz miedzy samymi przedsiębiorcami

Zasada numer 6: Zasada milczącej zgody: jeśli jest dany czas na ogłoszenie decyzji administracyjnej, to przedsiębiorca ma domniemana zgodę. Ma to skłonić urzędników do działania w rygorze rynkowym

Wicepremier Morawiecki zwrócił się między innymi również do mikro i małych przedsiębiorców:

Ta konstytucja to zaproszenie dla małych i mikro przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy. Wychodzimy z propozycją takich regulacji prawnych, aby opłacało się przedsiębiorcom działać w pełni legalnie.

Morawiecki zapewnia, że udogodnień dla przedsiębiorców jest znacznie więcej.

Proponujemy dwa rozwiązania instytucjonalne, by usprawnić dialog między urzędem a przedsiębiorcami. Pierwszym ma być Rzecznik Przedsiębiorców oraz ma zostać utworzona wspólna komisja rządu i przedsiębiorców. Potrzebne jest forum, które w lepszy sposób doprowadzić do pogłębionego dialogu między przedsiębiorcami. To wy, przedsiębiorcy jesteście sola ziemi, dlatego dla Was tworzymy te przepisy. 

Konstytucja dla biznesu ma uprościć życie przedsiębiorcom i dać im przestrzeń do lepszego rozwoju. Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie.

ZOSTAŃ Z NAMI, CZYTAJ DALEJ!

2016-11-18-12-41-39-431

 

Komentarze