1260px × 712px — główne (11)

Ekskluzywny wywiad z Maciejem Zieniem!

Anna Szubert / 12 października 2017 / Komentarze:

Maciej Zień był gościem specjalnym podczas wyjątkowego pokazu mody polskich projektantów w Gdyni. Marka Wspiera Markę to wspaniałe połączenie doświadcznia, kreacji, młodości i nowości w jednym miejscu.

Anna Szubert: Macieju, od 20 lat współtworzysz polski rynek mody i znasz doskonale  specyfikę jego działania, czy obecnie polskim projektantom łatwiej jest  się wypromować, pokazać światu swoje projekty, znaleźć klientów, niż  kiedy ty zaczynałeś swoją karierę? A może, jednak ciągle jest jeszcze  coś czego powinniśmy się uczyć od dużych domów mody o tym jak powinien działać ten biznes?

Maciej Zień: Uważam, że jest trudniej stać się zauważalnym teraz, teraz kiedy jest  tak duża konkurencja. Przy takiej ilości projektantów trzeba mieć  niekonwencjonalne podejście do swoich prac, aby świat zechciał na nie  spojrzeć. Duże domy mody powinny być w dalszym ciągu inspiracją, w końcu to one są prekursorami w świecie mody.

AS: Wydaje się, że dzięki mediom społecznościowym i łatwemu przepływowi  informacji wzrasta też świadomość Polaków jako konsumentów mody. Czy tym samym wzrastają również oczekiwania wobec projektantów i większe jest  zainteresowanie propozycjami z limitowanych kolekcji pret-a-porter czy  nawet haute couture?

MZ: Oczekiwania wobec projektantów zawsze były duże i takie też pozostaną.  Kobieta chce się czuć wyjątkowa i my mamy sprawić, żeby w danej kreacji  taka właśnie była- wyjątkowa. Kolekcje pret-a-porter cieszą sie duzym  zainteresowaniem klientek i wysoką sprzedażą. Nie zapomniajmy o tym, że  znakomina większość moich prac to kreacje ślubne, które muszą sprostać  najbardziej wygórowanym oczekiwaniom klientek.

1260px × 712px — główne (12)

AS: Powiedziałeś kiedyś, że „Moda jest komentarzem do tego, co się dzieje  w społeczeństwie i powinna pokazywać,że świat się zmienia.” Czy kolekcja „First Lady” jest właśnie wynikiem twoich spostrzeżeń i  przemyśleń na temat współczesnego świata?

MZ: Inspiracją tej kolekcji była silna, niezależna kobieta i taka właśnie jest dzisiejsze społeczeństwo kobiet. Dzisiejsza kobieta musi walczyć o swoje prawa, być pewna swoich racji i odważnie je głosić. Podziwiam tą siłę, stąd ta kolekcja.

AS: Która z Pierwszych Dam była dla Ciebie największą inspiracją? Może odkryciem? 

MZ: Tworząc tę kolekcję inspirowałem się kilkoma ikonami – ale Grace Kelly była główną ispiracją.

AS: Jak można wykorzystać ten ładunek emocjonalny, który niesie moda by pozytywnie zmieniać świat, sposób myślenia ludzi, społeczeństw?

MZ: Moda w moim odczuciu jest elementem życia codziennego każdego z nas, dlatego tworząc każdą kolekcje staram się w niej zawrzeć pozytywne  emocje i swoją wizję świata. To jest to, za co kocham modę.

AS: A jaką radę dałbyś początkującym projektantom? Co jest najważniejsze w tej pracy? 

MZ: Po własnych doświadczeniach jedyna rada, która jest niezwykle cenna to nie narzucanie sobie zbyt dużego tempa. W młodym wieku kiedy pracuje się na pełnych obrotach bardzo łatwo można się „wypalić’. Dlatego ZWOLNIJ- to jest moja rada.

AS: Macieju, podczas pokazu Marka Wspiera Markę w Gdyni pokazałeś niezwykle cenną kolekcję- The Best of Zien po raz pierwszy w swojej karierze, a masz już za sobą 20 lat pracy. Dlaczego wybrałeś właśnie te? 

To zdecydowanie kolekcja bliska mojemu sercu. W The Best of Zień  przedstawiłem jedną z najbardziej spektakularnych sukienek w swojej karierze, mianowicie kreację którą założyła przepiękna kobieta- Alicja Bachleda- Curuś podczas gali zamykającej 35 festiwal filmowy w Gdyni. Gracja i niezwykła uroda Alicji podkreśliły urok tej kreacji.

Zobacz też http://personalbrandingpolska.pl/the-best-of-zien/

Kolejny look jest mojej muzy z Flesz Fashion Night 2017- Kasi Warnke. Kasia wyglądała w nim niezwykle kobieco, dlatego był to jeden z moich wyborów do tej kolekcji.

W pokazie nie mogło zabraknąć małej czarnej , wybrałem niestandardowy model, wcześniej prezentowany przez  Danutę Stenkę, krórą darzę ogromną sympatią, stąd wybór tej ciekawej w swojej prostocie kreacji.

Zestawienie pomarańczy i bieli jest bardzo świeże i orginalne, tak powstał kolejny look w tej linii, w którym jakiś  czas temu mogliśmy zobaczyć Edytę Herbuś.

W końcu krój, który był dla  mnie oczywistym wyborem , sukienka z ważnym dla mnie motywem Małego Księcia, którą wcześniej miała na sobie Margaret.

AS: Macieju, dziękuję za rozmowę. 

MZ: Aniu, dziękuję za zaproszenie i … do następnego razu :-)

Zdjęcia: Marta Domańska- oficjalny fotograf pokazu Marka Wspiera Markę 3

Komentarze