1260px × 712px — główne (4)

Buty i torebki zawsze wygrywają!

Karina Berk / 23 kwietnia 2018 / Komentarze:

Maciej Piłat- warto zapamiętać to nazwisko! Jego kolekcje mają ponadczasowy styl, który, co jest dość trudnym wyzwaniem, podoba się kobietom w każdym wieku. Siedząc na widowni podczas pokazu mody Marka Wspiera Markę w Łodzi, 7 kwietnia, usłyszałam mnóstwo słów uznania. To pokazuje, że można tworzyć kolekcje modne, kreatywne i… gotowe do noszenia. Bez udziwnień , a jednak niezwykle charakterystyczne. I chociaż sam autor ucieka od łączenia jego kolekcji ze sztuką, trudno jest nie podziwiać jego dzieł :-). Rozmawiamy chwilę po pokazie w Łodzi.

Karina Berk: Macieju, w Twojej kolekcji to głównie dodatki rzucają się w oczy. Zastanawia mnie więc dlaczego buty?

Maciej Piłat: Tak naprawdę pasję do projektowania butów zawdzięczam Pani Profesor Irminie Szadkowskiej oraz Pani Doktor Katarzynie Wróblewskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Te kobiety w fenomenalny sposób zainspirowały mnie do projektowania obuwia i zawsze motywowały… Od tego to wszystko tak naprawdę się zaczęło.

1260px × 712px — główne (5)

 KB: I od początku swoich studiów stawiałeś na obuwie?

MP: Jak zaczynałem studia byłem zdecydowanie nastawiony na ubiór… W pewnym momencie, bodajże na drugim roku, na drugiej specjalizacji, zacząłem zajęcia w pracowni obuwia… I tam przekonało mnie to, jakiego typu to były zajęcia i jak je prowadzono i przede wszystkim jak mną na nich kierowano. To rozbudziło coś we mnie, no i tak zostało.

KB: Czyli dalej w Twoich kolekcjach na czele będą buty i torebki?

MP: Zawsze! Nie może być inaczej- to jest mój konik. Nie wyobrażam sobie, żeby w kolekcji Pilat nie szły buty czy torby, które sam zaprojektuje.

1260px × 712px — główne (9)

KB: W tej kolekcji dominowały smutne kolory, tymczasem idzie wiosna, a ona była taka szara… 

MP: Tak myślisz? (śmiech). Ogólnie kolorystyka miała być bardzo stonowana, stąd te błękity, stalowa czy gołębia szarość.  Ja zawsze staram się tworzyć kolekcje spójne kolorystycznie… U mnie nie znajdzie się  czerwieni w jednej sylwetce, a w drugiej błękitu. Staram się tworzyć, tak jak już mówiłem, stonowaną i spójną całość, którą troszeczkę ożywiam dodatkami.

Tym też chcę pokazać, że buty są ważnym elementem w ubiorze, a nie tylko ciuchy. Dlatego zawsze staram się robić prostsze rzeczy, tylko czasami bardziej kolorowe… Ale i tak to but musi grać pierwsze skrzypce, żeby pokazać, że to jest ważny element. Ja uważam, że nawet najważniejszy w całej sylwetce, którą się prezentuje.

KB: Dziękuję Maćku za rozmowę. Nie trzymam Cię dłużej, bo sporo osób chce z Tobą porozmawiać. Gratuluję pokazu!!!

**************

Zdjęcia z pokazu Marka Wspiera Markę, 7 kwietnia 2018, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Fotograf: Filip Mazurkiewicz

Organizator: Personal Branding Polska i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Makijaż i włosy: Anagra- partner pokazu MwM

 

 

Komentarze