1260px × 712px — główne (35)

Biznesowe kapelusze

Anna Engel / 21 czerwca 2017 / Komentarze:

Korzyści- na dobry początek

Metodologia Sześciu Kapeluszy stosowana jest dzisiaj z powodzeniem na całym świecie. Dobrym pytaniem jest przez kogo – tu odpowiedź nie jest jednoznaczna. To metodologia, która ma oszczędzić czas, ma wprowadzić strukturę rozwiązywania problemów i podchodzenia do tych problemów. Zastosowanie Kapeluszy Myślowych ma doprowadzić do szybkiego rozwiązania problemu, do omówienia jakiegoś tematu w różnorodnym zespole bez niepotrzebnych kłótni i przepychanek. Przedstawiamy zalety, minusy, oddzielamy emocje od faktów, przeprowadzamy konstruktywną analizę i dochodzimy do konkretnych wniosków. Metoda ma zaoszczędzić czas, który jest dla nas dzisiaj kluczowy. Sześć Kapeluszy pozwala każdemu spojrzeć na spotkania i ich wartość dla naszego biznesu z punktu widzenia czasu. Skupienie na konkretnym aspekcie tematu nie jest łatwe. Oddzielając poszczególne sposoby myślenia i układając je w poszczególne kapelusze, każde spotkanie niesie ze sobą wymierną wartość jak wnioski i wskazania do działania. Im więcej rzeczy zostanie naświetlonych i przeanalizowanych na początku, tym mniej będzie słabych ogniw, tym mniej będzie powodów do ewentualnych niesnasek. Jeśli wszystko zostanie dobrze poprowadzone, powodów do późniejszego niezadowolenia i problemów w fazie realizacji jest zdecydowanie mniej.

Metodę Sześciu kapeluszy Myślowych można zastosować w różnych momentach życia, ale korzyści z jej stosowania widać najlepiej w biznesie. Możesz wykorzystać Kapelusze w każdej osobistej sytuacji, tam gdzie np. musisz porozumieć się z grupą znajomych co do celu wakacyjnej podróży i nikt nie będzie miał poczucia pokrzywdzenia czy nie bycia wysłuchanym. Głównie jednak stosujemy Kapelusze w pracy po to by….. zaoszczędzić czas. Wyobraź sobie, że jesteś mikroprzedsiębiorcą, freelancerem, który 80% swojego czasu poświęca na spotkania. Widzimy to niejednokrotnie, spotkanie za spotkaniem, ciągle w biegu i „niedoczasie”. Moje doświadczenia w tej kwestii są takie, że większość spotkań nie jest ani prowadzona produktywnie, wykorzystując każdą minutę, ani efektywnie – prowadząc do konkretnych wyników i kolejnych działań. Owszem w kategorii „Miło było pogadać” spotkanie zasługuje na piątkę, jednak wprost nic z niego nie wynika. Dlaczego?
Ponieważ rozmowa prowadzona bez struktury przeskakuje z tematu na temat, traci cel i główny temat rozmowy, rozmywa się o poboczne tematy zupełnie nie związane ze sprawą. Rzucamy pomysłami, które nie zapisane do nigdy nie zostają zrealizowane. Zamiast pół godziny spędzamy dwie godziny na pogaduchach. Rozchodzimy się w poczuciu czasu miło spędzonego i jednocześnie czasu straconego dla na naszego biznesu. Wynikiem takiego spotkania mogło by być zaprojektowanie wspólnej drogi rozwoju naszych firm, wykorzystanie miejsc gdzie nasze biznesy mogłyby się pokrywać i wspierać. Nie robimy tego jednak, ponieważ najczęściej ze spotkania nie ma żadnych konkluzji. Niektórzy intuicyjnie, szczególnie osoby z doświadczeniem korporacyjnym, mają umiejętność tworzenia struktur rozmowy i prowadzenie jej w taki sposób. Strukturyzacja spotkania odbywa się najczęściej gdy dochodzimy do ściany, gdy narastający problem nie daje się już rozwiązać i wtedy rzeczywiście z przejęciem i zaangażowaniem zabieramy się za spotkanie, którego celem ma być rozwiązanie problemu. Kapelusze Myślowe mają zapobiegać takim sytuacjom. Gdybyśmy usiedli do rozmowy korzystając z metody wcześniej, nie dotarlibyśmy najprawdopodobniej nawet do tego problemowego miejsca.

Kapelusze pomagają w fazie przygotowawczej. Zastosowanie metody sprawia, że nie pominiemy żadnych aspektów i nie poślizgniemy się na jakimś zagrożeniu, którego pierwotnie mogliśmy nie zauważyć. A jeżeli przeanalizujesz sprawę pod wszystkimi Kapeluszami na początku to masz wyśmienitą bazę startową do tego, żeby zacząć działać unikając zagrożeń.
Korzyści z zastosowania metody są ogromne, zarówno z punktu widzenia małego, dużego i bardzo dużego przedsiębiorcy. Wszędzie tam gdzie jest styk minimum dwóch opinii, różnych emocji, różnego postrzegania problemu czy choćby dwóch różnych osobowości, struktura rozmowy wg metody Sześciu Kapeluszy Myślowych jest niezwykle pomocna. Pozwala, nawet skrajnie różnym osobom, dojść do wspólnych wniosków bardzo produktywnie. Gdy czujesz, że rozmowa z daną osobą najzwyczajniej się nie klei, nie ma chemii – Kapelusze eliminują ten problem.

Efektem ubocznym zastosowania Kapeluszy Myślowych jest poprawa relacji i komunikacji.
Z każdą osobą możemy dojść do wspólnych pozytywnych wniosków, bez kłótni i sporów. Gdy prowadzimy spotkanie z osobami, z którymi cały czas myślimy w ten sam sposób, podświadomie przekłada się to na poprawę naszych relacji, poprawę poziomu komunikacji poza spotkaniami.
Kolejną korzyścią poza oszczędnością czasu i umiejętnością rozwiązywania konfliktów jest więc zdobycie umiejętności współpracy z osobami, z którymi emocjonalnie nam „nie po drodze”, a nawet naprawienie negatywnych relacji.

Co symbolizują kapelusze?
Kapelusze są metaforą sposobów myślenia, stworzoną po to, by oddzielać od siebie te różne sposoby, żeby nie robić w głowie wszystkiego naraz.

Żółty Kapelusz Myślowy to spojrzenie optymistyczne, to wartości, korzyści, wszystko to co dobre może pojawić się w pomyśle przez nas rozważanym, czy produkcie przez nas tworzonym. Z tym, bardzo ważnym założeniem, że musi on być logicznie uargumentowany. Samo rzucenie hasła „pomysł mi się podoba” to nie jest żółty Kapelusz Myślowy. To już jest Kapelusz czerwony.

Czarny Kapelusz Myślowy to podejście pesymistyczne, zagrożenia, wszystko to, co złego może się wydarzyć i również musi być logicznie uargumentowany. Głęboka analiza minusów, szczególnie tam, gdzie jesteśmy nastawieni do pomysłu bardzo entuzjastycznie, pozwala na dostrzeżenie zagrożeń, których wykrycie dopiero w fazie wykonawczej mogło zrujnować cały proces.

Czerwony Kapelusz Myślowy- nie ma rozmowy bez emocji. Nie jesteśmy robotami, jesteśmy ludźmi i każdy z nas ma za sobą swoje przekonania oparte na obserwacjach, zdarzeniach, życiowych doświadczeniach nagromadzonych przez lata. To nas buduje i nie powinniśmy tego odrzucić, intuicja jest nam niezbędna. Jednak emocje nie posuwają konstruktywnej rozmowy, wręcz przeciwnie, hamują jej przebieg. Dlatego na Czerwony Kapelusz przeznaczamy maksymalnie pół minuty, dając sobie przestrzeń na wyrażenie uczuć, bez konieczności ich argumentacji.

Biały Kapelusz Myślowy – symbolizuje czyste dane i informacje, zarówno te, które posiadamy, jak i te których nam brakuje. Czy zdarzyło Ci się kiedyś uczestniczyć w spotkaniu, na którego temat nie miałeś żadnej wiedzy? Użycie Białego Kapelusza na początku spotkania obnaża braki informacji jeżeli takie są. Z punktu widzenia produktywności i efektywności spotkania – jaki ma sens prowadzenie go, gdy nie wiemy o czym mówimy?

Zielony Kapelusz Myślowy – to czas na kreatywność. Chcąc rozwiązać problem czy stworzyć nowy produkt niezbędny jest nam czas na szukanie kreatywnych rozwiązań. Tempo rozwoju naszego biznesu jest dziś uzależnione od poziomu naszej kreatywności. To czas na wyłamanie się poza wypracowane wzorce a z pomocą przychodzą tu narzędzia myślenia lateralnego.
Niebieski Kapelusz Myślowy – zarządca procesu myślenia, kapelusz organizator. Niebieski Kapelusz otwiera spotkanie tworząc jego agendę oraz zamyka je, planując dalsze kroki i wyciągając wnioski. Ważną funkcją Niebieskiego Kapelusza myślowego jest pilnowanie, aby każdy uczestnik trzymał się ram nakładanych przez metaforyczne Kapelusze i nie mieszał różnych sposobów myślenia.

Kapelusze ratują sytuację.
Na szkoleniu często przytaczam dane o efektach działania metody. Gdy podczas warsztatów dla zarządu jednej spółki podałam, że Hewlett Packard skrócił długość spotkań o 76%, usłyszałam gromki śmiech i komentarz, że to nic w porównaniu do sposobu skrócenia ich spotkań. Emocje silnych osobowości wchodzących w skład zarządu, brały górę, zawsze w trakcie spotkania ktoś wychodził trzaskając drzwiami lub ze łzami w oczach. Dlatego postanowiono wyeliminować poniedziałkowe spotkania czyli skrócić ich czas o 100%. Faktycznie na tym tle 76% HP wypadło blado, jednak nie o taki efekt nam chodzi. Po poznaniu i zastosowaniu Sześciu Kapeluszy Myślowych, na jednym z kolejnych spotkań ten sam zarząd podjął jednogłośnie i bez kłótni, ważną strategiczną dla spółki decyzję w 53 minuty!

Anna Engel

Trenerka

Komentarze